karşı olan kutupta yaşasın

86’daki Çernobil Faciası sonrası çayda radyasyon olmadığını göstermek için kameralar karşısında çay içen, dönemin Sanayi Bakanı Cahit Aral 20 Mart 2011 tarihli Akşam Gazetesi’ne konuştu ve nükleer santral kurma girişimlerini değerlendirdi. Üç değil, on santral kurulması gerektiğini belirten Aral sözlerini şöyle sürdürdü:

…Türkiye medeniyetten geri kalacaksa nükleer olmasın. Atom fiziğine sahip devletler güçlüdür. Nükleer santrale karşı olan gidip kutupta yaşasın. Türkiye doğru yolda. Bu hedefi yüzde 100 sürdürsün. Türkiye zaten geç kaldı. Greenpeace ha babam gösteri yapıyor. Hadi elektrik işini hallet o zaman.

O dönemde Radyasyon Güvenlik Komitesi Başkanlığına atanma hikayesini ise şu şekilde anlattı:

Özal beni mektupla Radyasyon Güvenlik Komitesi’nin başkanlığına atadığını belirtti. Haberim yoktu. ‘Başbakanım, ben makine mühendisiyim, Sağlık Bakanı değilim, TAEK bana bağlı değil’ dedim. O, görevi kimseye veremediğini söyledi. Sağlık Bakanı Kalemli ‘Ben anlamam’ demiş, Meclis albümünden seçmişler. ‘Aral ve Erdal İnönü bilir’ demişler. Özal, ‘İnönü’ye mi verecektim, tabii ki sana vereceğim’ dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s