kendinizi polisin yerine koyun

Gördüğü işkence nedeniyle hayatını kaybeden Engin Çeber’in ölümünü incelemekle görevli TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu 27 Ekim 2008’de dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’la görüştü. Polisin, etkisiz hale getirilmiş kişilere de zor kullanmaya devam ettiğini belirten ve buna örnek olarak da kameralar önünde kolu kıvrılarak kırılan Cüneyt Ertuş isimli çocuğu gösteren komisyon üyesine Cerrah şöyle yanıt verdi:

Öncesini de görmek lazım. Çocuk polise ateş açmış. Kendinizi polisin yerine koymanız lazım. Kolunu kıvırmak sizce işkence midir? İşkence derseniz sizinle anlaşamayız. Kişinin yakalandıktan sonra polise bıçak çekmeyeceğini, silah çekmeyeceğini söyleyemezsiniz.

Cerrah görüşmenin devamında da şu sözleri sarf etti:

Orantısız güç kullanımı olayı geçen yıl 1 Mayıs’tan sonra gündeme geldi, asıl olarak göstericiler polise orantısız güç kullanıyor. … Kişi polisi dövünce adliyeden bırakılıyor, polis bir fiske vurunca işkence oluyor. Bu durumdan dolayı cezaevlerinde yatan birçok polis var. Polis olarak işkence ve kötü muameleye karşıyız. Ancak polisin de hakkını aramak zorundayız. Gözü morardı yüzü çizildi diye, bunlara işkence denilmesi durumunda polis görev yapamaz hale gelir. Devletin polisinden korku olmaz ise polis görev yapamaz hale gelecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s