tacizden, soygundan tutuklu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 1 Mart 2012’de katıldığı BBC’nin Hardtalk programında gazeteci Stephen Sackur’un sorularını yanıtladı. Sackur’un bakana Türkiye’deki basın özgürlüğünün kısıtlanması ve gazetecilerin tutuklanması konusunda Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’in eleştirilerini hatırlatması üzerine Bağış şöyle konuştu:

Mesleği nedeniyle tutuklu olan hiç gazeteci yok. 

Sackur’un “onlara terörist diyorsunuz” demesi üzerine şöyle devam etti:

Hayır. Gazeteci kimliği taşıyıp, bir başkasına tecavüz ederken yakalananlar var. Banka soyarken yakalananlar var. Ama benim hoşuma gitmeyen makaleler yazdıkları için tutuklanmış değiller. Daha da kötü makaleler yayımlayanlar var ve bunu yapma hakkını kullanmaya devam ediyorlar.

Sackur’un Amerikalı büyükelçinin de benzer görüşte olduğunu hatırlatması üzerine şunları söyledi:

Voltaire’in dediği gibi görüşlerini ifade edebilmeleri için kendi canımı bile tehlikeye atabilirim. Ama medya mensubu olmak suç işlemek konusunda onlara dokunulmazlık kazandırmaz. İngiltere’de kazandırır mı bilmem, ama Türkiye’de bu böyle. Eğer biri banka soyarken yakalanmışsa, bir başkasını öldürürken yakalanmışsa, sırf gazeteci olduğu için bundan paçayı sıyıramazlar. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Amasya Milletvekili Naci Bostancı da benzer açıklamalarda bulunmuşlardı. Türkiye’de tutuklu olan 104 gazeteci ile 35 gazete çalışanı ve dağıtımcısının hiçbirisi taciz, tecavüz ya da cinayet suçundan tutuklu bulunmuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s